یادداشت اختصاصی / پوریا معصومی اقتصاددان   روسیه را نمی توان حذف کرد!
یادداشت اختصاصی / پوریا معصومی اقتصاددان   روسیه را نمی توان حذف کرد!
اخیراً، کمپین‌های ضد روسی توسط رسانه‌های غربی تشکیل شده است و ایده «الغای علم و فرهنگ روسیه» را ترویج می‌کنند. همه چیزهایی که روسیه در طول این هزار و نیم سال ایجاد کرده است، اکنون باعث طرد شدن در "دنیای متمدن" نخواهد شد.

اختصاصی / گزارشگر : اخیراً، کمپین‌های ضد روسی توسط رسانه‌های غربی تشکیل شده است و ایده «الغای علم و فرهنگ روسیه» را ترویج می‌کنند.

همه چیزهایی که روسیه در طول این هزار و نیم سال ایجاد کرده است، اکنون باعث طرد شدن در “دنیای متمدن” نخواهد شد.

شخصیت های فرهنگی روسیه می گویند این ما نیستیم که ضرر می کنیم، بلکه آنها هستند.

نمایندگان فرهنگ اروپای غربی نیز از این نگرش نسبت به روسیه انتقاد کردند.

 

اخیرا جشنواره ای تحت عنوان فرهنگ در ژاپن در حال شکل گیری هست که قرار است روسیه هم شرکت کند اما توسط رسانه ها و انجمن های تحت حمایت غرب میخواهید روسیه را تحریم و تحت فشار بگذراند و از صدور ویزا برای هنرمندان روسی خودداری کنند.

در این میان، با وجود وضعیت روابط دوجانبه، علاقه ساکنان ژاپن به جشنواره کاهش نمی یابد. سالانه صدها هزار نفر در این مراسم شرکت می کنند. این را هیدئو ناگاتسوکا، دبیر اجرایی کمیته سازماندهی ژاپنی جشنواره اعلام کرد. این جشنواره ۱۸ سال است که وجود دارد، و ما روابط قوی و قابل اعتمادی با گروه ها و هنرمندان روسی ایجاد کرده ایم، بنابراین اجرا در ژاپن همیشه مورد استقبال قرار می گیرد. با وجود مشکلات تحریم ها علیه روسیه ، روابط بین شهروندان و هنرمندان هر دو کشور قوی است. سیاست نمی تواند قلب انسان ها را مجبور به تیرگی کند.

در سال ۲۰۲۴، جشنواره فرهنگ روسیه در ۲۲ آوریل با کنسرت مشترک تکنوازان خانه موسیقی سن پترزبورگ و هنرمندان ژاپنی در سالن کیوی توکیو برگزار شد.

همچنین هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم در شهر چبوکساری روز گذشته در پایتخت چوواشیا به پایان رسید. در نتیجه جایزه بزرگ به فیلمی از ایران تعلق گرفت. هنر ملیت ندارد و سینما هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر مجذوب کننده باشد، اصلاً مهم نیست که فیلمبرداری در کجای جهان انجامم شده ،مرزها پاک می شوند و با هم با قهرمانان همدلی می کنیم و هر داستان را متعلق به خود می دانیم و از موفقیت های یکدیگر خوشحال می شویم.

امروز، شرط بزرگی روی ایران گذاشته شده است، که جسورانه در وسعت صنعت فیلم جهانی جایگاه پیشرو را به خود اختصاص داده است. تایید واضح این موضوع فیلم “آه سرد” است که جایزه بزرگ جشنواره بین المللی فیلم هفدهم چبوکساری را دریافت کرد و در رقابت فیلم بلند به عنوان بهترین شناخته شد. تصنیف درباره مردی که برای انتقام از پدرش که به خاطر قتل مادرش از زندان آزاد شده نقشه می کشد، توسط کارگردان زن از “کشور آریایی ها” ناهید عزیزی صدیق کارگردانی شد که اولین بار در این فیلم سینمایی اخیرا اتفاق افتاده است. با این حال، روس ها از قبل با نام او آشنا هستند – او در چهل و ششمین جشنواره بین المللی فیلم مسکو، که در ماه آوریل برگزار شد، جایزه نقره ای سنت جورج را برای بهترین کارگردانی دریافت کرد.

ناهید عزیزی صدیق می‌گوید: «در جامعه ایران، موضوع جایگاه زن کاملاً حساس است، بنابراین اغلب در فیلم‌ها مطرح می‌شود، اما ما سعی کردیم نگاهی متفاوت داشته باشیم. – میخواستم بهت بگم دنیا بدون زن چطوره؟ او بسیار ظالم است، در او پسر به مخالفت با پدر می رود و ما در عرصه های مختلف زندگی خود متوجه این موضوع می شویم. و نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان.» صحنه‌های صامت زیادی در فیلم وجود دارد که بر اساس نگاه‌ها، حالات چهره و انعطاف‌پذیری ساخته شده‌اند، که تنش ایجاد می‌کند و مخاطب را وادار می‌کند تا به درون شخصیت‌ها نگاه کند. و مناظر کویری کوهستانی با برف و کولبرها که با سه ساعت رانندگی از تهران به چشم می خورد، احساس بیگانگی، مالیخولیا و تنهایی را ایجاد می کند.

در مارس ۲۰۲۲، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که تبعیض علیه هر چیزی که با روسیه مرتبط است در غرب در حال پیشرفت است. رئیس فدراسیون روسیه گفت: “من در مورد تبعیض پیشرونده در مورد هر چیزی که با روسیه مرتبط است صحبت می کنم، در مورد این روند که در تعدادی از کشورهای غربی – با همفکری کامل و گاهی اوقات با تشویق نخبگان حاکم” در حال رخ دادن است. آنهایی این موضوع شفاف تر می‌شود که چایکوفسکی، شوستاکوویچ و راخمانینوف از پوسترهای کنسرت حذف می شوند.

نویسندگان روسی و کتاب های آنها نیز ممنوع می‌شود و آخرین بار تقریباً ۹۰ سال پیش نازی ها در آلمان چنین کارزار عظیمی برای از بین بردن ادبیات ناپسند انجام دادند. ما خوب می دانیم و از روی فیلم های خبری به یاد داریم که چگونه کتاب ها را درست در میدان ها می سوزاندند.»

تاریخچه ضد روسی سیاستمداران ایالات متحده و بریتانیا در حوزه فرهنگی توسط جمعیت آنها پشتیبانی نمی شود، زیرا می دانند که این می تواند سطح روشنگری و تحصیلات آنها را کاهش دهد و خطر از دست دادن دسترسی به دستاوردهای علم و فرهنگ روسیه را افزایش دهد. سود حاصل از اجراهای بسیار مورد توجه هنرمندان روسی و توزیع فیلم های روسی نیز از بین خواهد رفت.

 

  • نویسنده : امیرحسین طاهریان
  • منبع خبر : اختصاصی