آژانس خبری گزارشکر

تاریخ : چهارشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۴۰۱ 13 محرم 1444 Wednesday, 10 August , 2022
12
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه مازندران ؛

استاد شهید مطهری الگوی آزاداندیشی و آزادمنشی

  • کد خبر : 5021
  • 11 اردیبهشت 1400 - 17:25
استاد شهید مطهری الگوی آزاداندیشی و آزادمنشی
گروه اندیشه: معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه مازندران گفت: استاد شهید مطهری الگوی آزاداندیشی و آزادمنشی و معلمی نمونه بود
هم‌زمان با فرا رسیدن ۱۲ اردیبهشت، سال‌روز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری و هفته گرامی‌داشت مقام معلم، محمدحسین فاطمی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه مازندران در گفت و گو با آژانس  خبری تحلیلی گزارشگر گفت:  دوازدهم اردیبهشت سالروز شهادت و پاسداشت مقام والای استاد شهید مرتضی مطهری، اندیشمند و متفکر توانای کشورمان گرامی می دارم.  استاد شهید مطهری الگوی آزاداندیشی و آزادمنشی و معلمی نمونه بود. تلاش و کوشش استادان فرهیخته در امر گرانمایه تربیت و پرورش نسلی جوان و آرمانگرا برای اعتلای ایران اسلامی شایسته سپاس و ستایش است.

وی با اشاره  به گزارش عملکرد  معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه مازندران افزود: این تلاش‌ها، در روزهای کنونی که ویروس کرونا وضعیتی ویژه به کشور داده، نمودی بیش از پیش داشته است. اعضای گرانمایه هیات علمی دانشگاه مازندران، با احساس مسئولیت و تلاش دلسوزانه خود و با بکارگیری ابزارها و زیرساخت توانمند آموزش مجازی دانشگاه، توانستند جریان پیوسته آموزش را تداوم بخشند.  لذا این روز را فرصتی مغتنم می‌شمارم تا ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ استاد شهید مرتضی مطهری، مراتب قدردانی خود را از تمامی استادان فرهیخته دانشگاه  مازندران به‌جا آورم و برای آنان توفیق روزافزون در عرصه علم و دانش را آرزو کنم.

فاطمی ادامه داد:یکی از اهداف کلان نظام علم و فناوری کشور تعمیق و گسترش آموزش عالی تا آخرین سطوح تحصیلی همراه با تقویت اخلاق و آزاداندیشی و روحیه خلاقیت در آحاد جامعه به‌ویژه نسل جوان است و در این راستا در دانشگاه مازندران نیز گام‌های موثر و مهمی برداشته شده است که لازم است از کلیه عزیزانی که از سال‌های گذشته در این حوزه نقش‌آفرینی داشته‌اند تشکر و قدردانی کنم.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه مازندران با ارایه این مطلب که  سیاست‌های کلی  اجرا شده در دانشگاه مازندران با توجه به اسناد بالادستی و برنامه جامع توسعه دانشگاه در راستای ارتقای سطح کیفی و کمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه، توجه ویژه به نخبگان و استعدادهای درخشان و بین‌المللی سازی دانشگاه بوده است. خاطرنشان کرد:  مجموعه سیاست‌گذاری‌های انجام شده مشخص‌کننده راهبردهای اصلی دانشگاه بوده و امید است با همراهی کلیه همکاران شاهد حرکت پرشتاب دانشگاه مازندران در دست‌یابی به افق‌های جدید و ارتقای جایگاه آن در سطح ملی و بین‌المللی باشیم.

وی به برخی اقدامات به عمل آمده در جهت نیل به اهداف مهم و والای دانشگاه در سال ۱۳۹۹ به ساماندهی حوزه آموزش‌های آزاد و مجازی اشاره کرد و اذعان داشت:  تهیه و تدوین شیوه‌نامه آموزش غیرحضوری، به‌روز‌ آوری و ارتقای سامانه مدیریت آموزش مجازی و پشتیبانی و استفاده گسترده از آن در سطح دانشگاه با توجه به توقف آموزش حضوری ناشی از شیوع ویروس کرونا و برگزاری تعداد زیادی گارگاه آموزشی برای اساتید، کارشناسان و دانشجویان به‌منظور افزایش توانمندی آنان در استفاده بهینه از امکانات سامانه، برنامه‌ریزی جهت کمک به خرید لپ‌تاپ برای اساتید و برگزاری دوره‌های آزاد مهارت‌افزایی، از جمله مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در این حوزه است.

وی  تهیه و تدوین شیوه‌نامه برگزاری دوره‌های آزاد به‌منظور ایجاد منابع مالی پایدار از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته در این حوزه دانست و با اشاره به  حوزه جذب و هدایت حمایت و پرورش استعدادهای درخشان ادامه داد:  استقرار مدیریت دفتر استعدادهای درخشان و تشکیل شورای استعدادهای درخشان دانشگاه، تدوین و تصویب آیین‌نامه‌های اعطای تسهیلات آموزشی، پژوهشی و رفاهی به دانشجویان نخبه و مستعد دانشگاه در هیات امنا و آگاهی‌رسانی موثر و گسترده و با زمان‌بندی مناسب به این عزیزان در جهت بهبود و افزایش کمی و کیفی دانشجویان استعداد درخشان در دانشگاه بوده است.

فاطمی در باره ارتقا و بهبود ساختار معاونت آموزشی اظهار کرد: باز آرایی، بازنگری، مدرن‌سازی و چابک‌سازی چارت حوزه معاونت آموزشی با ایجاد مدیریت مهم و استراتژیک توسعه و برنامه‌ریزی آموزش و ادغام مدیریت آموزشی  با مدیریت تحصیلات تکمیلی و تغییر چارت تفضیلی آن، تهیه و تدوین آیین‌نامه حق‌التدریس دانشگاه، تغییر و بازنگری شرایط فراخوان جذب اعضای هیات علمی و تهیه و تدوین شیوه‌نامه اختصاصی ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی، تهیه و تدوین آیین‌نامه ارتقای مهارت‌های مدرسان دانشگاه، تهیه آیین‌نامه جذب دانش‌آموختگان و اساتید نخبه در دانشگاه مازندران، تدوین شیوه‌نامه به‌کارگیری مدرسان حق‌التدریس و تدوین آیین‌نامه انتقال اساتید به دانشگاه مازندران و اعطای پایه‌های تشویقی آموزشی و پژوهشی به همکاران از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در این حوزه بوده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه مازندران  افزود: در راستای تسهیل و تسریع فرآیندهای آموزشی، می توان به تغییر سامانه آموزشی دانشگاه از سما به سامانه گلستان برای انتخاب واحد سریع‌تر، بهتر و روان‌تر دانشجویان، ایجاد کاتالوگ رشته و طراحی برنامه آرایش ترمی، ارایه دروس برای اصلاح وضعیت انتخاب واحد دانشجویان، طراحی و فعال‌سازی سامانه پیشخوان خدمت جهت پاسخگویی غیرحضوری مراجعان و اتوماسیون فرآیند صدور ابلاغ  تدریس و برگزاری دوره‌های آموزشی و بازآموزی کارشناسان و مدیران حوزه آموزشی، اشاره کرد که بخشی از اقدامات صورت گرفته در این زمینه بوده است.

وی ادامه داد: تصویب آیین‌نامه شورای اشتغال‌پذیری و تشکیل کارگروه‌های ویژه آن از جمله اقدامات به‌عمل آمده در حوزه افزایش اشتغال‌پذیری دانشجویان کارشناسی می‌باشد. که در این راستا شاهد اجرایی‌شدن دوره‌های کوآپ و اعزام دانشجویان دانشگاه به صنایع مختلف استان برای اولین بار بوده‌ایم. اخذ مجوز راه‌اندازی ۱۲ رشته جدید در دانشگاه مازندران شامل چهاررشته دکتری و شش رشته کارشناسی ارشد و دو رشته کارشناسی از دیگر اقدامات صورت پذیرفته در سال ۱۳۹۹ بوده است.

فاطمی انتخاب اساتید نمونه دانشگاه در سال جاری بر مبنای دستورالعمل شناسایی و انتخاب سرآمدان آموزشی دانشگاه‌ها مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانست و ادامه داد:  بر مبنای این دستورالعمل، مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب سرآمدان آموزشی شامل سه محور اصلی اخلاق استادی، کیفیت آموزش و شاخص‌های عمومی بوده است.

وی افزود: برخی معیارهای ارزیابی اخلاق استادی شامل وقار و متانت و شأنیت استادی، راستی و صداقت، پایبندی به مبانی ارزشی و اصول اعتقادی، نظم و انضباط و رعایت قوانین آموزشی و داشتن روحیه عدالت و انصاف و انتقادپذیری است.

وی ادامه داد:  معیارهای ارزیابی کیفیت آموزشی شامل ارزیابی دانشجویان دانش‌آموختگان، مهارت‌های تدریس، استفاده از منابع روزآمد و کارآمد، خلاقیت و نوآوری در امر آموزش، ارزشیابی مناسب و منطقی دانشجویان و طراحی محتوای آموزشی مناسب است.

فاطمی به معیارهای عمومی اشاره کرد و ادامه داد:   شاخص‌هایی از قبیل رعایت کمیت موظف آموزشی، تعامل سازنده با گروه و دانشگاه، مشاوره و راهنمایی دانشجویان و مشارکت در فعالیت‌های بین‌المللی آموزشی می‌توان اشاره کرد که در مجموع بخشی از معیارهای مورد نظر در انتخاب سرآمدان آموزشی دانشگاه بوده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه مازندران  با ارایه این مطلب که تحولات گسترده جهان معاصر در تمام ابعاد همه سازمان‌ها را تحت تأثیر قرار داده و آن‌ها را از جمله دانشگاه‌ها متحول کرده است.  تاکید کرد: دانشگاهی در این محیط سیال و دینامیک موفق‌تر عمل می‌کند که فرصت‌ها و چالش‌های محیط را پیش‌بینی کرده و برای مواجهه با آن آمادگی و انعطاف لازم را داشته باشد. تحقق این امر مستلزم داشتن برنامه برای استفاده از فرصت‌ها و کاهش تهدیدات و چالش‌ها است و در این میان استفاده از خرد جمعی و هم‌سویی راهبردی کلیه ارکان دانشگاه بسیار مهم و ضروری است.

وی برنامه‌های مورد نظر در سال جاری در راستای دست‌یابی به اهداف فوق‌الذکر و سیاست‌گذاری‌های به‌عمل آمده و اجرای آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های تدوین شد ه دانست و ادامه داد: در این میان تقویت دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه، بهبود سطح فرآیندهای آموزشی دانشگاه، پالایش و بازنگری و بهبود کمی و کیفی برنامه‌های درسی و سرفصل دروس، ارتقای جایگاه دانشگاه در حوزه آموزش‌های آزاد و مجازی، افزایش سهمیه جذب و پذیرش دانشجویان غیر ایرانی و توجه ویژه به برنامه افزایش اشتغال‌پذیری دانش‌آموختگان در دوره‌های کارشناسی، از جایگاه قابل توجهی برخوردار است. بدیهی است که محور اصلی اجرایی این برنامه‌ها گروه‌های آموزشی می‌باشند و مدیران محترم گروه، نقشی بی‌بدیل در تحقق اهداف کلان دانشگاه در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران گفت:  در این روزها که کشور عزیزمان، ایران با مشکلات فراوان اقتصادی و هجمه‌های سیاسی و فرهنگی دست به گریبان است، رسالت استادان و معلمان بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است. بی ‌‌تردید این آموزگاران و استادان هستند که در این برهه حساس می‌بایست به‌دنبال راهی به رهایی باشند و چاره‌جویی کنند.

وی در پایان ادامه داد:  تلاش برای تغییر اوضاع کنونی و ایجاد روحیه خودباوری و تاب‌آوری و کوشش برای به‌ثمر رساندن استعداد و توانایی‌های بالقوّه موجود در جوانانِ این مرز و بوم، یکی از اصلی‌ترین وظایف استادان است. انتظار می‌رود که معلمان و استادان فرهیخته، با استعانت از فرهنگ ایرانی و آموزه‌های اسلامی، بنیان‌های فکری و هویّت فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران را استحکام بخشند. اهتمام به ارتقای کیفیت آموزش و توجه به پژوهش‌های هدفمند و تلاش برای مأموریت‌گرا شدن دانشگاه‌ها از رسالت‌های اصلی استادان دانشگاه است.

 

انتهای پیام

 

لینک کوتاه : https://gozareshgar.ir/?p=5021

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.