مسئول نظارت و تطبیق شرعی بانک توسعه تعاون کشور معارفه شد

حجت الاسلام سیدابراهیم صباغیان» استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم و از اهالی استان مازندران و شهرستان ساری ، معارفه شد.

به گزارش خبرنگار گزارشگر از ساری،آیت الله غلامرضا در مراسم معارفه اظهار داشت: بانک توسعه تعاون در انطباق عملیات بانکی با مبانی فقهی اهتمام فراوان دارد و از جمله بانک های پیشرو در استقرار مسئول شرعی در ساختار بانک می باشد.

مسئول نظارت و تطبیق شرعی بانک توسعه تعاون کشور، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی در جلسه معارفه مسئول نظارت و تطبیق شرعی بانک و عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مسئولیت اصلی رعایت

وی ادامه داد: الزامات برخاسته از مصوبات شورای فقهی در درجه اول بر عهده مدیر عامل و هیات مدیره و سپس هیات عامل و مدیران میانی است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد:  شیخ حسینی از مدیران شایسته نظام بانکی است که هدایت بانک را در انجام تکالیف توسعه ای و حمایت از جامعه هدف و رعایت اصول شرعی به نحو مطلوبی صورت داده است.

بانک توسعه تعاون ملزم به رعایت قوانین فقهی و اسلامی است
در ادامه محمد شیخ حسینی مدیرعامل بانک توسعه تعاون با اعلام اینکه حضور رئیس و دبیر شورای فقهی بانک مرکزی در این جلسه معارفه بسیار ارزشمند است، گفت: بانک توسعه تعاون التزام کافی برای انطباق کامل عملیات بانکی با قوانین فقهی و اسلامی را دارد و حضور مسئول نظارت و تطبیق شرعی فرصتی برای اطمینان از رعایت قواعد و الزامات بانکداری اسلامی است.
وی ادامه داد: تمامی ارکان مدیریتی و اجرایی بانک توسعه تعاون، خود را ملزم به رعایت قواعد فقهی و اسلامی می دانند و همکاری و هماهنگی لازم را با ناظر شرعی بانک در نظر دارند.
.این مقام بانکی گفت: حجت الاسلام سید ابراهیم صباغیان از جمله متخصصین و صاحب نظران خبره حوزه بانکداری اسلامی است و حضور ایشان برای اقدامات بانک در حوزه روش های نوین تامین مالی بر پایه قواعد اسلامی بسیار مغتنم است.
وی افزود: بانک توسعه تعاون به عنوان بانک دولتی و تخصصی در شبکه بانکی به عنوان خدمتگزاری برای بخش تعاون به عنوان بخش مهم و راهبردی اقتصادی کشور مطرح است و در بین فعالین اقتصادی و مسئولین و بدنه اجتماعی شناخته شده است.
شیخ حسینی تاکید کرد: بانک توسعه تعاون با ۴۴۸ واحد بانکی به طور گسترده خدمات مالی و اعتباری را به جامعه هدف ارائه می دهد.این مقام بانکی تصریح نمود: باعث افتخار است که بانک توسعه تعاون به عنوان خدمتگزار تعاونی‌ها تمامی سرمایه و داشته‌ها و امکانات خود را در خدمت بخش واقعی اقتصاد بکار گرفته است.

برگزاری جلسات توجیهی می تواند در تحقق نظارت شرعی تاثیر مثبت داشته باشد

.در ادامه مراسم حسین میثمی خاطرنشان کرد: فرآیند نظارت و تطبیق عملیات بانکی در بسیاری از کشورهای اسلامی و موسسات مبتنی بر مالی اسلامی در جریان است و قواعد فقهی واسلامی در کنار قواعدو استانداردهای حسابرسی نقش مهمی در فرآیندهای تطبیق و حسابرسی دارد

.وی افزود: هر گونه اقدام اعم از آموزش کارکنان و برگزاری جلسات توجیهی و هماهنگی، می تواند تاثیر مثبتی در تحقق نظارت شرعی داشته باشد.

دبیر شورای فقهی بانک مرکزی و رئیس اداره بانکداری اسلامی بانک مرکزی حجت الاسلام و المسلمین صباغیان را فردی دانشمند و فاضل دانسته و از بهترین متخصصین در حوزه پولی و مالی که در بین ناظرین شرعی می باشد که برای بانک توسعه انتخاب شده است.

بانک مرکزی وظیفه تضمین اجرایی شدن قانون بانکداری بدون ربا را به عهده دارد

در ادامه حجت الاسلام سید ابراهیم صباغیان گفت: حضور آیت الله غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجلس خبرگان رهبری و رییس شورای فقهی بانک مرکزی در این جلسه بسیار ارزشمند و مایه مباهات است.

مسئول نظارت و تطبیق شرعی بانک توسعه تعاون با بیان اینکه وضع موجود نظارت شرعی بر بانک ها و موسسات مالی نامطلوب می باشد، گفت: با اینکه بانک مرکزی وظیفه تضمین اجرایی شدن قانون بانکداری بدون ربا را به عهده دارد، اما کارنامه حدود چهار دهه از بانکداری بدون ربا نشان می دهد که قوانین بانکداری بدون ربا به صورت صحیح و بر اساس آنچه انتظار می رفت اجرایی نشده است بنابر این بانکداری موجود نتوانسته اطمینان مراجع و علماء و همچنین مردم را بدست بیاورد.

این استاد سطوح عالی و تخصصی فقه الاقتصاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: حضور ناظرین شرعی در بانک موجب اطمینان و اعتماد بخشی به مردم و مراجع به حاکمیت شریعت در بانک می شود.

در این جلسه که با حضور محمد جعفر ایرانی عضو هیات مدیره، محمد ذوالفقاری معاون مدیرعامل در امور مالی و پشتیبانی، شهرام بخشا معاون مدیرعامل در امور برنامه ریزی و فناوری اطلاعات، صیاد رحمان پور مدیر امور استان ها و شعب، مهدیه ابراهیمی رئیس داره کل تطبیق قوانین و مقررات، رویا رحمانی رئیس اداره کل حسابرسی داخلی، حمید فلاحتی رئیس اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات و سید علی میر فخرایی رئیس اداره کل روابط عمومی برگزار شد، حکم حجت الاسلام‌ سید ابراهیم صباغیان مسئول نظارت و تطبیق شرعی بانک توسعه تعاون داده شد.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://gozareshgar.ir/?p=10121

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: