مهاجرت درناهای امید و رویا از تالاب فریدونکنار به سیبری آغاز شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران از پایان زمستانگذرانی امید و رویا در تالاب بین‌المللی فریدونکنار خبرداد و گفت: درنای امید پس از ۱۳۰ روز و درنای رویا پس از ۳۴ روز زمستانگذرانی، تالاب فریدونکنار را به مقصد سیبری ترک کردند.

به گزارش خبرنگار سایت گزارشگر از ساری، عطاء الله کاویان با اعلام خبر پایان زمستانگذرانی امید و رویا در تالاب بین‌المللی فریدونکنار، اظهارداشت: امروز درنا‌های امید و رویا به اتفاق هم و به صورت مشترک تالاب بین‌المللی فریدونکنار را به قصد مهاجرت به سمت سیبری ترک کردند.

وی با یادآوری اینکه درنای امید در ۵ آبان ماه سال جاری وارد تالاب فریدونکنار شده بود، افزود: این پرنده، امروز ۱۴ اسفند یعنی پس از ۱۳۰ روز زمستان‌گذرانی تالاب را ترک کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران افزود: درنای امید سال گذشته در ۷ آبان‌ماه وارد تالاب فریدونکنار شد و ۱۷ اسفندماه معادل ۱۳۱ روز در تالاب فریدونکنار زمستان‌گذرانی کرده بود.

کاویان این را هم گفت که درنای رویا در ۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ به تالاب فریدونکنار انتقال و پس از ۵ روز اقامت در سازه موقت، در ۱۱ بهمن‌ماه رهاسازی شد.

وی خاطرنشان کرد: “رویا” در این مدت کاملاً به صورت هماهنگ و مشترک با درنای امید بود و هدف سازمان حفاظت محیط زیست و تمام تلاش‌های همکارانمان در اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران نیز این بوده که پروژه انتقال رویا را به گونه‌ای مدیریت کنیم که از ورود تا نگهداری و ایجاد شرایط مناسب برای زمستان‌گذرانی برای او مهیا شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: هدف نهایی این بود که مهاجرت آن‌ها به صورت مشترک اتفاق بیافتد، لذا از این بابت شکرگزار خدای متعال هستیم و امیدواریم بازگشت مجدد آن‌ها را نیز شاهد باشیم تا این رویداد مهم محیط زیستی موفقیت مضاعفی داشته باشد.

وی بیان کرد: پایش‌های انجام‌شده توسط محیط‌بانان نشان می‌دهد که مسیرهای پروازی رویا در مجموعه تالاب فریدونکنار، ازباران، سرخرود و شهر محمودآباد بوده است.

کاویان با اعلام اینکه گشت و پایش‌ها در طول مسیر پروازی این دو پرنده ادامه دارد، از هماهنگی با محیط زیست در استان‌های گیلان و اردبیل و سپس با کشورهای آذربایجان، قزاقستان و روسیه از طریق ارتباطات بین‌المللی برای رصد این دو همسفر خبرداد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با قدردانی از مردم مازندران در میزبانی شایسته  از رویا و امید، اظهار داشت: به این جهت که رویا یک گونه پرورشی بوده و ممکن است در طول مسیر پروازی به اتفاق امید در مناطق تالابی توقف داشته باشد لذا از نزدیک شدن به این پرنده‌ها به قصد عکسبرداری، شکار و یا تیراندازی خودداری شود.

کاویان تصریح کرد: هرگونه حرکتی که برخلاف قواعد محیط زیستی در رابطه با درناهای سیبری در توقفگاه‌های احتمالی دیده شد، مردم عزیز بلافاصله به نزدیکترین اداره یا واحد محیط‌بانی شهرستان اطلاع‌رسانی کنند تا در تکمیل پرونده با توجه به اینکه برنامه مدونی داریم، اقدامات لازم صورت بگیرد.

گفتنی است؛ “رویا” درنای ماده که در راستای حفظ مسیر پروازی در گله غربی درنا‌های سیبری از ۶ بهمن سال جاری توسط مرکز تکثیر و نگهداری درنا در بلژیک از طریق قطر وارد ایران و سپس تالاب بین‌المللی فریدونکنار شده بود، امروز پس از ۳۴ روز زمستان‌گذارنی، به اتفاق “امید” برای بازگشت در فصلی دیگر، با تالاب فریدونکنار خداحافظی کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://gozareshgar.ir/?p=9612

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: