هر آنکس پُف کند، سُبلش بسوزد

شکوه اربعین و دیکته نویسی کینه ورزانه عبدالحمید از تکفیری‌ها

دانشیار دانشگاه: مخالفت هدفمند عبدالحمید با پیاده روی چندین میلیونی اربعین نشان دهنده درستی این کار است و باید به بصیرت و ظرفیت شناسی ملت ایران و عراق و ملت‌های دیگری که به این قافله می‌پیوندند، احسنت گفت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز مازندران، هادی ابراهیمی کیاپی دانشیار علوم سیاسی دانشگاه؛ پیاده روی چندین میلیونی اربعین با اهتمام محوری دو کشور عراق و ایران، در مسیر تصاعدی شکوهمندی خویش، بلوغ جهانی خود را تجربه می‌کند و دنیا را متوجه ظرفیت احیاء شده و توسعه یافته‌ای کرده است که مهمترین واکنش آنها، اظهار نگرانی و سانسور و تحریف در رسانه‌های غول پیکر ماهواره‌ای و نیز شبکه‌های اجتماعی و مجازی بوده و هست!

ابررسانه‌های غربی و مزدورانی که در کانال‌ها و گروه‌های فضای مجازی برای آن‌ها پادویی می‌کنند، نمی‌توانند با پلاتو‌ها و بداهه گویی‌های مجریان کم سواد، ولی حراف خویش، مخاطبان را در سیطره فکری و گفتاری شان محصور و محبوس نگه دارند و به شدت نیازمند یاری و به میدان آمدن کارشناس نما‌های خودفروخته و یا حتی افراد ذی نفوذ در مذاهب و قومیت‌ها و یا جوامع علمی در اقصی نقاط جهان بخصوص در منطقه جغرافیایی تجلی پیاده روی بزرگ اربعین و الاخص در طیف علمای دینی بوده و منتظر دریافت خوراک برای تدارک حملات جدید و البته همه جانبه اند!

در این میان، عبدالحمید اسماعیل زهی امام جماعت مسجد مکی زاهدان که متخصص موج سواری در چند دهه اخیر و سواری گرفتن از جناح‌ها و طیف‌های سیاسی و حزبی بوده و از اغتشاشات پائیز به این طرف، افسار پاره کرده و در حال ایفای نقش واضح اپوزوسیونی علیه نظام جمهوری اسلامی و حتی غلطیدن به سمت تجزیه طلب هاست، مهره مناسبی برای تغذیه گفتاری و خوراک دهی رسانه‌ای به گردانندگان و مجریان شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانگان و معاندان است.

تهاجم به پیاده روی شکوهمند اربعین در مسیر زیارت امام حسین (ع) در خاک عراق، به بهانه تحمیل هزینه‌های سنگین بر بیت المال و یا تخصیص دارو برای زائران در شرایط کمبود دارو در کشور، صدالبته اتخاذ مواضع پوششی است و اهداف و نیات سیاسی آن در پشت پرده اینگونه موضعگیری‌ها همچنان پنهان مانده است، چرا که عبدالحمید در حالی این حرف‌ها را می‌زند که خود او برگزارکننده جشن ده‌ها هزارنفری ختم کتاب صحیح بخاری و سایر جشن‌های بسیار پرهزینه بوده و علاوه بر آنها، کاخ فراخ و مجللی که برای خود ساخته و نیز خودرو‌های چندین میلیاردی که بر آن‌ها سوار شده و او را اسکورت می‌کنند و ده‌ها مورد پرهزینه دیگر، ناقض چنین دغدغه خامی است و بطور آشکار مشهود است که ایشان غرض سیاسی دیگری را تعقیب می‌کند و لفافه گویی می‌کند.

اما واقعیت این است که:

اولا” استقرار حکومت اسلامی، باید بستری برای تحقق مناسک دینی باشد و طبق حدیث معتبر معصوم (ع) زیارت اربعین با آدابی که ذکر شده، یکی از نشانه‌های یازده گانه مؤمن است!

ثانیا” هزینه‌های شخصی زائران بعهده خود آنهاست و مردم داوطلبانه برای حضور در این مناسک سالانه از جیب خود مایه می‌گذارند و اگر با چنین نگاهی به پدیده‌های مذهبی بنگریم، قطعا” اجتماع سالانه پرهزینه حج تمتع و نیز حج عمره و حتی نمازجمعه‌ها و راهپیمای‌ها و راهیان نور و جشن‌های مذهبی هم قابل اعتراض و انتقاد اند!

از طرفی دولت در موضوع اربعین، فقط متقبل هزینه‌های عمومی مثل زیرساخت‌ها و حمایت‌های کلی است که این جزء وظایف ذاتی دولت هاست که هوای شهروندانش را در ابعاد مختلف از جمله در مسائل رفاهی، بهداشتی، درمانی، تأمینی، تغذیه و … داشته باشد و در قضیه اربعین، فقط مکان جغرافیایی خدمات دهی تغییر می‌کند، اما گیرندگان خدمات عمومی همان شهروندان هستند.

ثالثا” موکب‌ها و خدمات آن‌ها مربوط به نیکوکاران و کمک‌های مردمی است و دولت متقبل هزینه خاصی در این رابطه نیست و ادعای عبدالحمید، کلا” بی اساس و نیات سیاسی اش اظهر من الشمس است!

البته مأموریت‌های آن ور آبی عبدالحمید تمامی ندارد و ایشان در فضای مداراگرانه جمهوری اسلامی که بشدت از تنازعات قومیتی پرهیز کرده و برای بیداری اقشار پائین دست، زمان می‌دهد، در حال تک تازی و سوءاستفاده و انجام مأموریت است و در این رابطه به کلکسیونی از تضاد‌ها و تناقض‌ها مبدل شده است!

اما از اینکه عبدالحمید که خود دست پرورده مدارس علمیه طالبان در پاکستان است، با تفکر طالبانی به محاربه با جمهوری اسلامی پرداخته، برای نظام میمون و مبارک است و مخالفت خفت بار ایشان با پیاده روی عظیم اربعین، بحدی مضحک و تأسف بار است که در قبال اربعین می‌گوید که نه در زمان پیغمبر (ص) بوده، نه در زمان علی (ص) نه در زمان فاطمه (س) و نه در زمان امام مجتبی (ص)! در حالیکه مراسم پیاده روی اربعین، مولود بازگشت پیاده حضرت زینب (س) از شام به کربلا در چهلمین روز شهادت امام حسین بوده که استناد تاربخی و تاریخ پژوهی ایشان نیز قابل تأمل است!

در فراز پایانی شوربختانه باید اضافه کنم که عبدالحمید علاوه براینکونه اظهارات سخیف و کینه جویانه، بطور پیوسته قانون شکنی نیز می‌کند که نمونه آشکارش، دستگیری، بازداشت، بازجویی، شکنجه و اقرار دروغین طلبه‌ای به اتهام احتمال سوءقصد به عبدالحمید از طریق خوراندن سم بوده که تحمل چنین پدیده ای، در راستای مصلحت بزرگتری است که فوقا” مورد اشاره قرار گرفته است.

ایشان از تروریست‌ها حمایت کرده و اغتشاشات سال ۱۴۰۱ را ستوده و پیوسته علیه نظام موضع گیری می‌کند و علاوه بر اعلام ضرورت صلح در فلسطین از طرح دو دولت حمایت کرد که دقیقا خواسته صهیونیست هاست!

در پایان ذکر این نکته را ضروری می‌دانم که با مخالفت هدفمند عبدالحمید و امثالهم با پیاده روی چندین میلیونی اربعین و وحدت حسین محور جهان اسلام و آزادگان جهان، نشان دهنده درستی این کار است و باید به بصیرت و ظرفیت شناسی جمهوری اسلامی و دولت عراق و نیز ملت ایران و عراق و ملت‌های دیگری که به این قافله می‌پیوندند، احسنت گفت و بر تکرار سالانه آن در روندی تصاعدی اصرار ورزید!

عبدالحمید نه تنها نمی‌تواند در مقابل چنین اراده‌ای بایستد، بلکه فقط می‌تواند به اربابان خود گزارش کار ارائه کند و فهمی که ما از میزان سوزش عبدالحمید‌ها و پرده نشینان اینگونه مواضع پلشت می‌کنیم این است که ما در پیاده روی اربعین که بین مسلمان‌ها از ملل مختلف و حتی بین سایر مذاهب و ادیان و غیر ادیان، تا این حد گسترده، تألیف قلوب و تقویت اعتماد به نفس ایجاد کرده و اراده واحد به نمایش گذاشته ایم و با تجلی خود به عنوان ملت امام حسین، حسین (ع) را بعنوان یک رهبر و انسان آزاده به الگو معرفی کرده ایم، پس موفق عمل کرده و بر استمرارش اصرار خواهیم ورزید.

جا دارد که یادی و تمجیدی از سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی عزیز داشته باشیم که اربعین محصول جبهه مقاومت او و برکت خون جاری اوست و تجلی این حقیقت است که شهید سلیمانی، به مراتب تأثیرگذارتر از سردار سلیمانی است!

چراغی را که ایزد برفروزد
هر آنکس پف کند، سُبلش بسوزد

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://gozareshgar.ir/?p=10409

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: