بایدها و نبایدهای امر به معروف و نهی‌از منکر در رسانه‌‌ها/ نظر قانون درباره انتشار تصاویر در رسانه‌ها

جمعه 01 شهريور 1398 بازدید: 213 کد خبر: 16128 [نسخه چاپی]
 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران ضمن تشریح نظر قانون درباره انتشار تصاویر در رسانه‌ها، گفت: همه رسانه‌ها را برای اشاعه فرهنگ اسلامی به مشارکت دعوت می‌کنیم.

خبرگزاری فارس مازندران؛ سرویس اجتماعی|سیدیونس حسینی‌عالمی در پاسخ به مطالبه‌ای درباره سطح و شیوه فعالیت رسانه‌ها درباره امر به معروف‌ونهی از منکر متذکر شد: توجه به موضوع امر به معروف و نهی از منکر توسط رسانه‌ها ستودنی است و جای دفاع دارد، اما رسانه‌ها در اجرای این فریضه مراقب باشند تا تصاویر دارای منع قانونی منتشر نشود.
 
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران با اشاره به اینکه همه رسانه‌ها را برای اشاعه فرهنگ اسلامی به مشارکت دعوت می‌کنیم، گفت: بسیاری از نابهنجاری‌هایی که در جامعه رخ می‌دهد شاید از چشم دستگاه‌های متولی و همچنین دستگاه قضایی دور بماند که نیاز است تا رسانه‌ها به عنوان چشمان بیدار جامعه اطلاع‌رسانی کنند.

حسینی‌عالمی با هشدار به اینکه باید مراقب بود تا در انتشار اخبار ناهنجاری‌ها و هر رخداد دیگر قانون زیر پاگذاشته نشود، تاکید کرد: در انتشار تصاویر همراه با خبر باید دقت شود تا در چهارچوب قانون به ویژه قانون مطبوعات باشد تا خدای نکرده رسالت رسانه زیر سوال نرود.

وی به حواشی ایجاد شده رسانه‌ای درباره هنجارشکنی اجتماعی در سد لفور اشاره کرد و یادآور شد: انتشار اصل خبر در رسانه‌ها مانعی نداشت و موجب شد تا دستگاه‌های متولی متوجه ماجرا شوند، اما انتشار عکس افراد با آن وضعیت و پوشش نامناسب خلاف قانون و جرم محسوب می‌شود.

مطالبه رسانه‌ها برای برخورد با فساد مورد حمایت است اما پخش تصاویر مبتذل و نام بردن از افراد قبل از اثبات جرم هم خلاف قانون، شرع، اخلاق عمومی، حرمت مومن و خانواده آنان است

 دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مازندران با تاکید بر اینکه مطالبه رسانه‌ها برای برخورد با فساد شدیدا مورد حمایت است اما پخش تصاویر مبتذل و نام بردن از افراد قبل از اثبات جرم هم خلاف قانون، شرع، اخلاق عمومی، حرمت مومن و خانواده آنان است، متذکر شد: بنده از مدت‌ها پیش با ارائه شماره شخصی‌ام (به شماره 09112293240) از مردم درخواست کردم به مسؤولان قضایی در شناسایی و معرفی مسائل و مشکلات اجتماعی کمک کنند که این هدف را نیز تبیین کرده بودم که از ظرفیت اصحاب رسانه نیز در این مسئله به عنوان مشاوران امین استفاده کنم و همچنان آماده دریافت نقطه‌نظرات آنها هستم.

در تکمیل صحبت دادستان مرکز استان یادآور می‌شود؛ که براساس بند ۲ ماده ۶ فصل چهارم قانون مطبوعات، اشاعه فحشاء و منکرات و همچنین انتشار عکس‌ها و تصاویر و مطالب خلاف عفت عمومی از حدود رسانه‌ای است و اقدام به آن جرم محسوب می‌شود که انتشار تصاویر این‌چنینی در فضای رسانه و مجازی متوجه منتشر کننده آن است.

با توجه به شفاف‌سازی رخدادهای اخیر و نتیجه‌گیری درباره چگونگی بازتاب مسائل هنجارشکن، همه

 به‌زودی فصل جدیدی از پیگیری رسانه‌ای برای مقابله با هنجارشکنی اخلاقی، سیاسی و اقتصادی در چهارچوب قانونی توسط رسانه‌های مازندران آغاز خواهد شد.

رسانه‌های استان بدون دغدغه می‌توانند براساس فصول قانون مطبوعات با پدیده هنجارشکنی مقابله رسانه‌ای کنند تا دستگاه‌های متولی را نیز آگاه سازند چرا که مبارزه با اشاعه فحشاء از جمله مواردی است در قانون مطبوعات به صراحت از رسانه‌ها خواسته شده تا به عنوان رسالت مطبوعاتی پیگیر باشند و در مقابل نیز فضائل اخلاقی را ترویج کنند اما انتشار تصاویر اشاعه دهنده فحشاء در قانون‌ مطبوعات جرم است و در ماده ۲۸ فصل ششم جرائم قانون مطبوعات به وضوح اعلام شده که انتشار عکس‌ها و تصاویر و مطالب خلاف عفت عمومی ممنوع و موجب تعزیر شرعی است.

لازم به ذکر است؛ با توجه به اعلام حمایت دادستان از رسانه‌ها برای برخورد با پدیده‌های هنجارشکن در استان، اعلام می‌شود که به‌زودی فصل جدیدی از پیگیری رسانه‌ای برای مقابله با هنجارشکنی اخلاقی، سیاسی و اقتصادی در چهارچوب قانونی توسط رسانه‌های مازندران آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/3141/ج/و