این کنکور لعنتی

يکشنبه 13 مرداد 1398 بازدید: 224 کد خبر: 15104 [نسخه چاپی]

 

 

به قلم  سمن ناز مهدیزاده  18 ساله

در سال های اخیر زیاد شنیدیم که قرار است کنکور حذف شود؛این سال ها اخیر مربوط به دهه 80 میشود که هنوز حذف نکردند و مافیای کنکور روزبه روزپردرامدتر می شوند.

واقعاچرا؟ واقعا چرا دغدغه ما نوجوان ها در این سن که سن شکوفایی و رشد و نشاط ما است با استرس و فشار روانی و کلنجار رفتن با خانواده و به خرج افتادن خانواده می کنید.

واقعا چرا از هر کی می پرسیم از آن کم هوش ترین تا پرهوش ترین اش چه رشته ای رفتی؟می گویند تجربی!!! مگردر سال سوم متوسطه اول (نهم) آزمون استعداد یابی نگرفتید و یک حداقل و حداکثر نمره ای تعیین نکردید!؟ پس چرا مدارس غیرانتفاعی خودشان به خاطر اینکه خصوصی هستند و به پول مردم محتاج اند، دانش اموزی را که استعداد مثلا تجربی را ندارند می پذیرند؟!

وا قعا چرا؟!

اگر به میزان شرکت کنندگانی که سازمان سنجش بر اساس رشته ها بنگرید متوجه یک پراکندگی کاملا غیرطبیعی متوجه میشوید که نشانه بی تدبیری شما است.ما دراین سن نیاز به تفریح ونشاط داریم البته نمی گویم که همراه با درس نباشد،باشد ولی نه اینجوری

نه اینجوری که منجر به تپش قلب و افت فشارخون،جوش های پوستی و اختلالات گوارشی و افسردگی و عصبی بودن و...دچارشویم.میگویید کنکور یک مارتن یا مسابقه عادلانه است،خب درست ولی با آن قسمت عادلانه اش کاملا نادرست است.در دوی مارتن همه یک جفت کتونی با مارک ها مختلف می پوشند،کسی کتونی آتشی یا اسکیتی یا سرعتی نمیپوشد همه ی کتونی در یک کیفیت هستند،اما آیا کنکور اینگونه است؟!خب نه!

آهای آموزش  و پرورش! انقدرضعیفی که زورت به سازمان سنجش نمی رسد فقط زور ما بچه های نوجوان داری ،فقط زورحقوق بازنشستگان داری،فقط زور استخدام نکردن معلمان حق التدریسی داری،درحالی که میدانید کمبود معلم دارید،درحالی که میدانید دانشگاه فرهنگیان تا 1400 هم معلمی فارغ التحصیل نمیشود که این کمبود را جبران کند،درحالی که میدانید معلم بهداشت و دفتردار و مشاور و...به عنوان معلم سرکلاس ها فرستادید.خودتان ازناکارآمدی هایتان خبر دارید.خودتان زیرقرض رفتن خانواده های با سطح متوسط یا پایین برای خرید کتاب درسی و کمک درسی، برای فرستادن فرزندش به کلاس ها ی مختلف درسی،برای فرستادن فرزندش به مدرسه خصوصی یا هیت امنایی؛به خدا بچه هایی هستند که از کتاب های تست دست دوم استفاده میکنند.فقط ما را سرگرم کردید.فقط ما را تک بعدی بار آوردید.فقط ما را فاقد آداب معاشرت و به تنها گزینی و افسردگی و  

بیماری های جسمی و روانی دچار کردید.فقط باعث اختلاف بین فرزند و خانواده وحتی باعث اختلاف بین مادر وپدر شدید.فقط برای اینکه  سمت سیاست و اقتصاد وموادمخدر و ورزش و هنر نرویم این کنکور لعنتی را باب کردید.چون دولت از عهده کنترل کردن ما بر نمی اید.چون نمی خواهد بچه های این سرزمین که به قول شما آیندگان این سرزمین اند پی شناخت دولت و کشور خود نروند.به خدا بچه های پراستعدادی داریم که کشف نشدند یا کشف شدند ولی پرورش پیدا نمیکنند،یا به خاطر وضع مالی خانواده یا عقاید خانواده و قوانین کشورو.... استعدادشان پرورش پیدا نمی کند.چرا به بچه هایمان مهارت آموزی یاد نمی دهیم؟

چرا در مدارس غیرانتفاعی که فقط میلیونی پول میگیرند نباید یک کلاس هنری یا ورزشی داشته باشند؟چرا باید یک بچه با استعداد در هر زمینه ای مثلا هنر که به خاطر وضع مالی خانواده نتواند به کلاس های هنری برود چرا در همین مدارس غیرانتفاعی این کلاس ها را با دبیران و استادان مجرب برگزارنمی کنید؟

به خدا ما بچه های با استعدادی داریم که استعدادهای کشف نشده دارند.یا در جهت بیهوده استعدادشان در حال هدر رفتن است.فردی در ریاضی مهارت واستعداد دارد ولی به خاطراینکه کاری درآینده ندارد به رشته ریاضی نمی رود وپا به رشته انسانی یا تجربی می گذارند و به سمت شغلی می روند که علاقه ای به آن ندارد.