نقش صنعت بیمه در رونق تولید

سه شنبه 08 مرداد 1398 بازدید: 359 کد خبر: 15099 [نسخه چاپی]

 

دکترحسن فاضلی هریکندی

کارشناس بیمه

 

بی تردید، بیمه ازمولفه های مهم  تسهیل و رونق فعالیت های اقتصادی در جامعه بوده  و این صنعت در اقتصاد و بازار سرمایه یکی از مقوله های  پیشرو و اثرگذار است.

بیمه ها  در کنترل و خنثی نمودن  فشارهای حوزه های مختلف و تحقق  اقتصاد مقاومتی، نقشی ضروری  دارند وبا ظرفیت های ایجادشده حتی  می تواند ضربه های وارده را  را به فرصت تبدیل کنند.

پرواضح است که برای اجرای راهبردهای  اقتصاد مقاومتی باید بر تولید داخلی کشور و خودکفایی  تکیه نمود واین حوزه را  تقویت و حمایت  کرد و ماموریت بیمه ها نیزبرهمین اصل تعریف شده است.

درواقع و هر چه سهم صنعت بیمه در تولید ناخالص داخلی و ضریب نفوذ آن در آحاد مردم بیشتر باشد اقتصاد آن مملکت  مترقی تر  خواهد بود. هدف  اصلی بیمه ها کاهش ریسک پذیری  است.وهر چه احتمال ریسک بیشترگردد، احتمال اینکه کسب و کار در آن زمینه سرمایه گذاری کند کمتر است. اما شرکت های بیمه در اقتصاد و اقتصاد مقاومتی نقشی بیش از این دارند:

بيمه ها  را می­توان. در يك تقسيم بندي کلی، به دو گروه بيمه‌هاي اجتماعي و بازرگاني تقسيم نمود.

بيمه‌هاي اجتماعي  به بيمه‌هاي ناشي از قانون نيز معروف هستند كه غالباً درمورد كارگران و اقشار كم‌درآمد جامعه صدق پيدا مي‌كنند. قانون‌گذار  براي اقشاري از جامعه كه عمدتاً نيروي توليدي جامعه محسوب مي‌شوند، دولت را موظف كرده درجهت حمايت از آنها، بيمه‌هاي اجتماعي را برقرار نموده و اين اقشار را زير چتر اين نوع بيمه‌ها قرار دهد. از مهمترين ويژگي اين نوع بيمه‌ها مي‌توان به پرداخت بخش اعظم حق بيمه توسط كارفرما و نيز محاسبه حق بيمه براساس درصدي از حقوق و دستمزد مشمولين اشاره كرد. بیمه‌های بازنشستگی، بیمه‌های دولتی درمانی، بیمه‌های بیکاری و بیمه حوادث و تصادفات از انواع بیمه­های اجتماعی به شمار می­روند.

نیرویی  که آسایش داشته باشد و بیمه در تمامی گرایش ها اعم از درمان، عمر و حوادث در زندگی وی جاری باشد، تمامی فکر و خلاقیت خود را صرف حرفه اش خواهد کرد و به همین نسبت تولید نیز با کیفیت شده و افزایش خواهد داشت

و زمانی که بنگاه های اقتصادی ریسک های خود را بیمه می کنند، در زمان بروز خسارت  و مخاطرات اقتصادی سرمایه خود را صرف پرداخت و جبران آن خسارت نکرده و در واقع موتور اقتصادی با همان سرعت در بخش تولید و خدمات در حال حرکت خواهد بود و نقش جبران خسارت را صنعت بیمه تقبل خواهد کرد. بدین صورت نیز تولید ادامه داشته و بروز یک حادثه باعث توقف تولید و لطمه اقتصادی نمی شود.

 

از طرف دیگر با توجه به این که ایجاد سرمایه‌گذاری‌های جدید، باعث توسعه و رشد اقتصادی هر کشور می‌شود، تأمین امنیت سرمایه‌ها در تداوم این رشد، از اهمیت خاصی برخوردار بوده و فقط در صورتی که سرمایه‌گذار بداند خطری سرمایه‌اش را تهدید نمی‌کند، اقدام به سرمایه‌گذاری جدید می‌نماید. در این شرایط، بیمه می‌تواند نگرانی از وقوع خطر را کاهش دهد. ‌ ‌

 

بيمه‌هاى بازرگاني که به ”بيمه‌هاى خصوصی یا تکمیلی یا آزاد واختیاری “ هم معروف می­باشند، در آن بيمه‌گذار به ميل خود و آزادانه به تهيهٔ انواع پوشش‌هاى بيمه‌اى اقدام مى‌نماید. در بيمه‌هاى بازرگاني، بيمه‌گذار و بيمه‌گر در مقابل هم متعهد هستند. بيمه‌گر در مقابل دريافت حق بيمه از بيمه‌گذار، تأمين بيمه‌اى در اختيار وى قرار مى‌دهد. در این نوع از بيمه‌ها، محاسبه حق بيمه متناسب با خطر بيمه‌شده تعيين مي‌گردد و كلاً از بيمه‌گذار اخذ مي‌گردد.

پیشرفت بیمه در کشور، می‌تواند منجر به حفظ ثروت ملی و تشکیل پس‌اندازهای بزرگ شود و در ارتباطی متقابل با رشد و توسعه اقتصادی، افزایش مبادلات و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها می‌‌باشد. در واقع صنعت بیمه، با توجه به نقش آن به عنوان یک نهاد سرمایه‌گذار و تعهدش در جبران خسارت، می‌تواند بر فعالیت‌های اقتصاد کلان و نیز در رشد اقتصادی کشور، تأثیر بسزایی داشته باشد.

 

اشخاص و سازمانها ، با پرداخت حق بیمه مستمر، به شرکت‌های بیمه‌ای می‌توانند ضمانت اموال و تأسیسات خود را واگذار نمایند تا هنگام  وقوع حادثه، خسارت وارده را از نهادهای  بیمه‌گر دریافت کرده و بدین طریق دارایی‌هایشان از مخاطرات  در امان بماند.

ازمنظردیگر میتوان گفت  با توجه به این که انجام  سرمایه‌گذاری‌های جدید، موتورمحرکه   توسعه و رشد اقتصادی هر کشور میگردد، تأمین امنیت سرمایه‌ها در تداوم این رشد، از اهمیت خاصی برخوردار بوده و فقط در صورتی که سرمایه‌گذار یقین کند  خطری سرمایه‌اش را تهدید نمی‌کند، اقدام به سرمایه‌گذاری جدید می‌نماید. در این شرایط، بیمه   نگرانی از وقوع خطر را ازبین می برد .

همچنین  کلیه بیمه‌ها، به این دلیل که با وجوه دریافتی حق بیمه  در بخش‌های مختلف اقتصادی ازجمله کشاورزی  وارد شده و باعث توسعه سرمایه‌گذاری میکنند  عامل مهمی در  اشتغال‌زایی در کشور می‌باشد.. ‌

بنابرین صنعت بیمه با ایجاد آرامش روحی و امنیت، باعث از بین رفتن نگرانی‌های ناشی از حوادث ناگهانی شده و از این طریق، به بهبود کیفیت زندگی مردم و فعالیت‌های اقتصادی کمک می‌کند.