طرح تنفس جنگل؛ تهدید یا فرصت/ قول سازمان جنگل‌ها در به کارگیری همه نیروهای حفاظت

دوشنبه 13 خرداد 1398 بازدید: 104 کد خبر: 15070 [نسخه چاپی]

طرح تنفس از سال 96 درجنگل‌های شمال در حال اجراست و عدم تمدید قرارداد نیروهای حفاظتی جنگل از 31 اردیبهشت باعث بیکاری تعداد زیادی از جوامع محلی شده و تجمعاتی از سوی آنان در پی داشته است اما سازمان جنگل‌ها در مقابل، قول به کارگیری همه آنها را داده است.

خبرگزاری فارس مازندران؛ سرویس اقتصادی| جنگل‌های شمال ایران از منحصر به‌فردترین و ارزشمندترین جنگل‌های دنیا محسوب می‌شوند که قدمت بسیار بالایی دارند، در حدود 50 سال اخیر اما نبود مدیریت مطلوب و بهره‌برداری بی‌رویه و برداشت از این جنگل‌ها موجب نابودی آنها شد، برنامه‌هایی مانند طرح‌های‌های جنگلداری که به اصطلاح باید جنگل را مدیریت کند تیشه‌ای شد به ریشه جنگل‌های شمال.

بهره‌برداران تا می‌توانستند از جنگل برداشت کردند کارخانجات چوب در شمال ایران مانند اژدهایی ارزشمندترین گونه‌های دنیا را بلعیدند، آنقدر برداشت کردند تا جنگل‌ها را خالی از درختان تنومند و زمینه نابودی آنها را فراهم کردند.

تخلف‌های زیادی نیز در ارتباط با این طرح‌ها انجام شده بود که در نهایت طرح توقف برداشت از جنگل‌های شمال یا همان طرح تنفس جنگل برنامه ریزی و از سال 96  اجرا شد.

از آن زمان تاکنون کم‌کم قراردادهای بهره‌برداری از جنگل لغو و اکنون کاملا برداشت از جنگل ممنوع و طرح‌های بهره‌برداری جنگل‌ها به طور کامل جمع شده است.

قاعدتا برای هر طرحی که متوقف می‌شود، باید موارد و مسائل دیگر مربوط به بهره‌برداران، کارخانجات و نیروهای موجود و امنیت شغلی آنها مدنظر قرار گیرد تا پیامدهای حاصل از آن طرح را تحت تاثیر قرار ندهد و زندگی جوامع محلی و بومی که با این طرح‌ها زندگی می‌گذراندند را دچار آسیب نکند.

*عدم تمدید قرارداد نیروهای حفاظت و بیکاری هزاران نفر

با لغو بهره‌برداری از جنگل، قرار بر این شد تا با نیروهای موجود در طرح‌های جنگلداری، قراردادهایی در قالب حفاظت از جنگل بسته شود و از این نیروها برای حفاظت استفاده شود.

این اقدام انجام شد و قراردادها بسته شد از سال 96 تا 31 اردیبهشت امسال، اما در ادامه و پایان قرارداد، شرکت‌ها دیگر این نیروها را نخواستند و در روز 31 اردیبهشت امسال این قراردادها تمدید نشد و نیروهای حفاظتی از اول خرداد امسال بیکار شدند.

تجمعاتی از سوی نیروهای حفاظت که تمدید قرار داد با آنان انجام نشد صورت گرفت، اولین تجمعات در استان مازندران، شهرستان نور جلوی فرمانداری این شهرستان آغاز شد، همچنین تعدادی از این نیروها در جلوی استانداری مازندران تجمع کردند و به عدم تمدید قرارداد حفاظتی خود اعتراض کردند. البته در دیگر استان‌های شمالی نیز تجمعاتی در عدم تمدید قراردادهای شغلی انجام شد.

در پی این اعتراض‌ها 30 نماینده شمال کشور نیز خطاب به وزیر جهاد کشاورزی نامه نوشته و خواستار حل این مشکل شدند. تشکل‌های منابع طبیعی و محیط زیست نیز در فضای مجازی و رسانه ها به این موضوع واکنش نشان دادند.

*طرح تنفس تبدیل به تهدید نشود

و البته اعتراض ها به بیکاری این نیروها همچنان ادامه دارد، محمدعلی شاعری نماینده مردم بهشهر گلوگاه و نکا اخیرا در جلسه شورای اداری در استاندار مازندران نیز آن را مطرح کرد، شاعری بحث طرح تنفس جنگل را گام‌های اساسی برای جلوگیری از جنگل‌خواری دانست اما این را هم گفت که با این اوضاع بیکاری نیروها طرح دارد به یک تهدید و یک تیغ دو لبه تبدیل می‌شود و باید مشکل نیروهای حفاظت که بیکار شده‌اند حل شود.

 سرپرست امور جنگل اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران همان زمان به فارس گفت؛ قرارداد شرکت‌ها با نیروهای حفاظت از جنگل تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه امسال بوده و تمدید نشد‌‌، ما از روز گذشته آگهی کردیم تا هرچه سریع‌تر قراردادهای حفاظتی بسته شود.

*تمامی قراردادها برابر مقررات جاری منعقد می‌شود

وی گفته است: در زمان تنظیم قرارداد با توجه به شاخص‌های تعریف‌شده از نیروهای موجود استفاده خواهیم کرد.

علی عباس‌نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز چند روز پیش در سفری به استان مازندران با حضور در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ ساری در ارتباط با اعتراض جنگلبانان نسبت به تمدید نشدن قراردادهای‌شان گفت: سازمان جنگل‌ها و هر جای دیگری نمی‌تواند از قانون در حق و حقوق نگهبانان عدول کند و قانون کار درباره نگهبانان رعایت می‌شود، تمامی قراردادها برابر مقررات جاری منعقد می‌شود و موظف هستیم همانند سایر سازمان‌ها، در پروسه مناقصه عقد قرارداد داشته باشیم، هر شرکتی که در مناقصه برنده شد می‌تواند حفاظت از جنگل را عهده‌دار باشد.

* نیروهای موجود باید حفظ شوند

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفته است: ما نه قصد داریم حفاظت جنگل را تضعیف کنیم و نه می‌خواهیم که از جای دیگری نیرو بیاوریم و قطعاً نیروهای موجود باید حفظ شوند، به همه نیروهایی که در عرصه در حال خدمت هستند نیاز داریم مگر کسی که سابقه تخلف یا اعتیاد داشته باشد.

عباس‌نژاد به هزار و ۲۹۰ نفر نیروی حفاظتی جنگل که در ساری فعالیت دارند اشاره کرد و گفت: ۸۰۰ نفر از آنان در حوزه نگهبانی مشغولند، برخی افراد در بخش‌های غیرحفاظتی مشغول فعالیت بودند، نیروی حفاظتی باید در داخل جنگل فعالیت کند برهمین اساس، شرکت مورد نظر تجهیزات موردنظر را در اختیار داشته باشند.

*هشدار به جوسازها

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین به متخلفان و افرادی که در حال جوی سازی و تشویش اذهان عمومی هستند هشدار داد که با افراد متخلف و مجرم برخورد می‌شود، هر نیرویی که از پول بیت‌المال بهره می‌گیرد و در امر حفاظت فعالیت ندارد باید به حوزه حفاظت برگردد و این طرح در سراسر کشور پیگیری می‌شود.

به گزارش فارس، جنگلبانان، قرقبانان و نیروهای حفاظت از جنگل همه از قشر محروم جامعه هستند که با سختی امرار معاش می‌کنند و با عدم تمدید از سوی شرکت‌ها و بی‌تدبیری مدیران آنها بیکار و بدون شغل شده‌اند.

امید است سازمان جنگل‌ها با تدبیر خاصی و به زودی، این نیروها را دوباره برای حفاظت از جنگل به کار گیرد و امنیت شغلی آنها را تامین کند تا طرح تنفس جنگل و توقف برداشت که برای جلوگیری از نابودی جنگل‌های شمال در حال اجراست نابودی زندگی جوامع محلی و بومی را رقم نزند و برای آنان دغدغه‌ای به همراه نداشته باشد.