رئیس مجمع نمایندگان مازندران مطرح کرد

پیشنهاد اختصاص یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی زباله در مازندران

پنجشنبه 16 اسفند 1397 بازدید: 198 کد خبر: 15040 [نسخه چاپی]رئیس مجمع نمایندگان مازندران درباره سامان‌دهی‌زباله در شهرهای استان، گفت: طی جلساتی قرار است از بخش خصوصی کمک بگیریم و قیمت برق را تعیین کنیم که بودجه این طرح امسال یک‌‌هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده است.

پیشنهاد اختصاص یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی زباله در مازندران
به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، علی اسماعیلی عصر امروز در نشست خبری که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد، با اشاره به اینکه بحث انتقال آب دریای خزر به سمنان در بودجه ۹۸ مطرح شد که نمایندگان پیشنهاد برای حذفش را دارند، اظهار کرد: انجمن مدیریت آب به دلیل پیوست اقتصادی اجتماعی و محیط زیست با اجرای این طرح مخالف است جالب است بدانید برای اجرای این طرح در سال ۹۴ حدود 10 هزار میلیارد هزینه پیش‌بینی شده بود.

رئیس مجمع نمایندگان مازندران درباره سامان‌دهی‌زباله در شهرهای استان، گفت: طی جلساتی قرار است از بخش خصوصی کمک بگیریم و قیمت برق را تعیین کنیم که بودجه این طرح امسال یک‌‌هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده است؛ در صورتی‌که سال گذشته ۲ هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده بود.

 نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی در ادامه  این نشست اظهار کرد: در پی انعکاس تصویب طرح انتقال آب دریای خزر، خبرنگاران که سلسله جنبان افکار عمومی هستند، باید افکار عمومی را بیدار کنند، در بخش کشاورزی تامین آب شرب حق مردم است، منطق ما تعصب کور نیست همه نمایندگان شمال و جنوب کشور اعتقاد داریم که تامین آب مورد نیاز چه در بخش کشاورزی و شرب وظیفه حاکمیت و دولت است.


نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مجلس بازدارنده و دولت اقدام کننده است، ما مخالفت خود را اعلام کردیم ولی دوسوم از نمایندگان رأی مثبت خود را اعلام کردند، ما کشوری هستیم که 70 درصد خشکسالی داریم ما باید آب مورد نیاز مردم آب شرب و صنعت را تهیه کنیم و امیدمان به خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر است.

این مسؤول یادآور شد: مرکز پژوهش‌های مجلس طی نامه‌ای مکتوب به معاون وزیر نیرو اعلام کردند که انتقال آب خزر برای تامین آب صنعت است نه آب شرب، وقتی استقرار صنعت متناسب با آمایش سرزمین نیست باید پاسخگو باشند.

ادیانی با اشاره به آثار زیا‌ن‌بار انتقال آب دریای خزر به سمنان، گفت: آب‌ها و نزولات آسمانی سه برابر نیاز آب مردم سمنان را جواب می‌دهد، ولی آنها نردبان‌ها را ساختند تا به آب مناطق دیگر دست پیدا کنند، درست است ما از دریاچه تعریف درستی نداریم اما قاعده کلی هنوز حاکم است خزر یکی از دو دریاچه مهم در دنیاست.

وی خطاب به خبرنگاران حاضر گفت: سربازان شما در مجالس حرف خود را می‌زنند، شما جبهه سیاسی نگیرید باید در بحث انتقال خبر یکپارچه عمل کنید، طبق آئین‌نامه دولت در پنج ردیف جانمایی برای انتقال آب خزر توسط پنج نماینده از شمال کشور که عضو کمیسیون تلفیق بودند انجام شد و ما پیشنهادمان را بیان کردیم.

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: یکی از ابیات مثنوی مجلس دهم وحدت نمایندگان شمال کشور بود که دو پیشنهاد مطرح شد اول اینکه انتقال آب بین حوزه‌ای در سال ۹۸ ممنوع است که رأی نیاورد ولی باید کارمان را انجام می‌دادیم دوم پیشنهاد من مبنی بر اینکه مطالعه و اجرای آب دریای خزر بنا به مطالعات فنی و زیست محیطی در سال ۹۸ ممنوع است که فقط دو رأی آوردیم.

ادیانی افزود: آن چیزی که تصویب شد به لحاظ نظری و فنی قابلیت اجرایی ندارد و به لحاظ مدیریتی عمر دولت این اجازه تحققش را نخواهد داد در سال ۹۹ در انتخابات این مردم هستند که تکلیف دولت را معلوم می‌کنند.

وی اظهار کرد: برای روشن شدن افکار عمومی مجمع نمایندگان مازندران همه به صورت افزایی تلاش کردیم تا این اتفاق نیفتد ولی خوشبختانه افکار عمومی را توانستیم تحت تاثیر قرار بدهیم.

این مسؤول گفت: کشور ما ۷۰ سال پیش ۱۸ میلیون هکتار جنگل داشت الان ۱۲ میلیون هکتار جنگل دارد اگر وضع این گونه پیش برود جنگلی باقی نخواهد ماند.

ادیانی در پایان  خاطرنشان کرد: با انتقال آب دریا مقدار بارندگی کاهش پیدا کرده و حجم پوشش گیاهی کاهش یافته و در آخر دریا هم خشک می‌شود