راهکارهایی د رخانه برای کسانی که در منزل سالمند دارند:

دکتر حمید روشندل متخصص ارتوپدی: سالمندان این توصیه‌ها را جدی بگیرند

يکشنبه 23 دی 1397 بازدید: 138 کد خبر: 14007 [نسخه چاپی]

 

 

راهکارهایی برای استحمام سالمندان

یکی از شایع ترین شکستگی‌ها و ترک خوردن‌های لگن سالمندان در حمام برای استحمام صورت می‌گیرد بنابراین توصیه ما این است که بیشتر از صابون‌های مایع استفاده شود تا خطر سر خوردن با صابون جامد به وجود نیاید و برای اینکه دچار لیز خوردن در حمام نشوند از کفش‌های مخصوص حمام که کفی آن جلوی لیز خوردن را می‌گیرد استفاده کنندو اگر امکانش است هنگام شستن از دستگیره‌های کمکی استفاده کنند و اگر نبود از واکر استفاده نمایند.

خانه‌های خودتان را فرش کنید

در بسیاری از خانواده‌ها فرهنگ فرش انداختن از بین رفته است و این اتفاق خوبی برای فرهنگ ناب و اصیل ایرانی نیست و همین وضعیت خطر افتادن و سر خوردن برای سالمندان را به وجود می‌آورد و بهتر است خانواده‌هایی که سالمند دارند حتما خانه خود را فرش کنند تا زمین خوردن اتفاق نیفتد.

پیاده روی فراموش نشود

از فواید پیاده وری این است که کلسیم هنگام دویدن و پیاده روی به پاها انتقال پیدا می‌کند و همین باعث می‌شود خطر شکستگی در سالمندان کاهش یابد و همچنین عضلات سالمند قوی تر می‌شود. در حال حاضر چون فصل زمستان را در پیش داریم توصیه می‌کنیم اگر امکان بیرون رفتن از منزل نیست حتما داخل منزل پیاده روی فراموش نشود تا خدای ناکرده بیماری‌های دیگر به سراغ سالمندان نیاید.

قابل توجه سالمندان با بیماری فشار خون و دیابت

یکی از دلایل شکستگی لگن در سن و سال‌ها بالا سرگیجه به دلیل افت فشار یا افت قند خوندر سالمندان است و به دلیل ناتوانی ممکن است به زمین بخورند و خطر شکستگی لگن به وجود بیاید به همین خاطر خوردن به موقع دارو و رعایت تغذیه بسیار مهم است.

پوکی استخوان پیش زمینه شکستگی لگن

پوکی استخوان یک بیماری خاموش و شایع در زنان یائسه سالمند و مردان سالمند است که بسیار ریسک شکستگی با یک زمین خوردن ساده را به همراه دارد بنابراین رعایت فرهنگ صحیح زندگی و اصلاح تغذیه در پیشگیری و کاهش این بیماری بسیار موثر و تاثیرگزار است و اینکه چه تغذیه ای بخورند بسیار مهم است. مواد خوراکی مثل کلم بروکلی، کرفس و کاهو، سنجد با هسته پودر شده، نان سبوس دار و ترجیحا جو، آجیل، لبنیات کم چرب غنی شده، روغن کنجد و سویای غنی شده، ماهی و ویتامین ث موجود در کیوی و پرتقال بسیار خوب است و برعکس مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها مثل سیپروفلوکساسین و داکسی سایکلین و مصرف بعضی از داروها مثلداروهای حاوی کورتون، ضدتشنج، آمپول‌های سه ماهه برای جلوگیری از بارداری و داروهایی که برای درمان تیروئید تجویز می‌شوندو به طور معمول داروهای ضدافسردگی و شربت معده آلومینیوم دار و همچنین برخی از بیماری‌های زمینه ای مثل فشار خون، دیابت، مفصلی، قلبی و عروقی و اعصاب زمینه پوکی استخوان در سالمندان است.

چکاپ بیماری‌های پوکی استخوان فراموش نشود

سن‌های بالای شصت سال باید برای چکاپ پوکی استخوان اقدام کنند و این چکاپ بسیار برای سالمندان مفید است و خطرات این بیماری با دادن چکاپ کاهش پیدا می‌کنند. بررسی توده‌های استخوانی با اسکن BMD است ، بررسی سر استخوان ران ، بررسی مهره‌های کمر و مچ دست با تشخیص پزشک ارتوپد وضعیت سالمند بررسی می‌شود.

خبرنگار حامی کوماهی